Jesteś tutaj

Unia chce chronić dostawców żywności

Władze unijne zamierzają lepiej chronić dostawców żywności do sklepów. Przepisy ograniczające nieuczciwe praktyki stosowane przez sieci handlowe, skierowane są głównie dla firm z sektora MŚP. Projekt znajduje się aktualnie w fazie konsultacji społecznych, które potrwają do 12 czerwca br. Nowe przepisy mają w Polsce uzupełnić zapisy ustawy o przewadze kontraktowej.

Projekt nowych przepisów trafił do konsultacji społecznych w połowie kwietnia. Jego główne założenia zawarto na dwóch listach zakazanych praktyk, opracowanych przez Komisję Europejską. Wśród praktyk bezwzględnie zabronionych wymienia się: opóźnienie płatności należności za dostarczony towar łatwo psujący się, powyżej 30 dni kalendarzowych; odwołanie zamówień za produkty, w przypadku których nie ma możliwości ich zbytu; obciążenie dostawcy za straty poniesione przez nabywcę; wsteczne lub jednostronne zmiany wnoszone przez do umowy przez nabywcę.

Druga z list zwiera praktyki niedozwolone w sytuacji, gdzie nie zostały one określone w umowie: zwracanie przez nabywcę niesprzedanych produktów; żądanie opłat za promocję; pobieranie opłaty za przechowywanie, prezentowanie i wystawianie na sprzedaż produktów dostawcy.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Polscy producenci masła orzechowego czy mleka kokosowego nie mogą spać spokojnie. Wszystko przez nowe unijne regulacje zabraniające stosowania nazw sugerujących produkty mleczne dla produktów pochodzenia roślinnego.

Europejskie stowarzyszenia reprezentujące sektor napojów alkoholowych przedstawiły europejskiemu komisarzowi ds. zdrowia V. Andriukaitisowi propozycję dokumentu samoregulującego zakres przekazywania informacji o składnikach i wartościach odżywczych napojów alkoholowych.

X