Jesteś tutaj

Ubiegły rok dobry dla branży tytoniowej

Z raportu opracowanego przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wynika, że do państwowej kasy z tytułu akcyzy za wyroby tytoniowe wpłynęło 18,8 mld zł. Ogółem budżet państwa uzyskał z akcyzy w ubiegłym roku 68,8 mln zł. Wpływy z tytoniu ustąpiły tylko akcyzie za paliwo.

W stosunku do 2016 r. nastąpił wzrost wpływów z akcyzy o 1,6%. Wzrosła również produkcja papierosów. Zwiększyła się ona o 16% osiągając liczbę 204 mld sztuk. Sytuacja taka zadowala producentów, których zysk netto wzrósł o 35% do 436 mln zł. Nie wszystkie gałęzie branży tytoniowej zanotowały wzrost. O 9% zmniejszyła się produkcja tytoniu do palenia.

Źródło: money.pl

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Prokuratura Okręgowa w Katowicach zakończyła śledztwo prowadzone w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu nielegalnych papierosów. Do Sądu Okręgowego w Katowicach został skierowany akt oskarżenia przeciwko 18 osobom – obywatelom Armenii i Polski.

Eurostat opublikował dane dotyczące produkcji papierosów w europejskich krajach. Polska znalazła się na drugim miejscu zestawienia z udziałem w rynku na poziomie 19 proc.

X

Przeczytaj również