Jesteś tutaj

Advertisement

Rekordowa cena pietruszki

Cena kilograma pietruszki kształtuje się przeważnie na poziomie maksymalnie 5-6 zł. Teraz, ze względu na niewielką podaż osiąga nawet 9 zł za kilogram. Wysoka cena może spowodować, że w przyszłym roku wystąpi nadprodukcja.

Zbiory warzyw korzeniowych, jak pietruszka czy marchew, odbywają się na jesień. W okresie wiosennym zawsze następuje zwyżka cen, co związane jest z kurczącymi się zapasami przechowywanymi w chłodniach. Tak wysokich cen, jak osiągane aktualnie nikt jednak nie przewidywał.

Uprawa pietruszki okazuje się kosztowna. W okresie zbiorów cena za kilogram kształtuje się przeważnie na poziomie około 70-80 gr, rzadko osiągając 1 zł. Dlatego producenci zarabiają na niej dopiero na wiosnę. Do tego czasu musi ona jednak być przechowywana w chłodni, w temperaturze około 2 stopni Celsjusza.

Wysoka cena wynika z faktu, że zbiory w ubiegłym roku odbywały się w niesprzyjających warunkach. Duża wilgotność gleby sprzyjała rozwojowi chorób przechowalniczych. Nie tylko pietruszka okazuje się droższa niż przed rokiem, także cena marchwi wzrosła o 150 proc. w stosunku do ubiegłorocznej ceny.

Źródło: money.pl

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Powoli mija trudny dla wszystkich grup towarowych sezon uprawowy. Upały, susza, gradobicia, klęska urodzaju w sadach to niektóre z plag. Jedynie wiosenne przymrozki oszczędziły rolników w tym roku, ale i w tym przypadku wywołały negatywny skutek – nadprodukcja jabłek i niskie ceny. Z kolei od upałów ucierpiały warzywa spod osłon.

Na rynku hurtowym w Broniszach w sprzedaży dostępne są już polskie nowalijki. Przed Wielkanocą wzrasta zainteresowanie nimi. Zapotrzebowanie na młode warzywa jest spore, a ich ceny wzrosły do poziomu 9-11 zł za kg, podczas gdy rok temu były one nawet o 3,5 zł tańsze. 

X