Jesteś tutaj

Prognozy cen artykułów rolnych

W najbliższym czasie na rynku można spodziewać się spadku cen m.in. drobiu oraz mleka. Zdrożeją natomiast zboża, ze względu na tegoroczną suszę. Z kolei ceny wołowiny, zdaniem analityków, będą utrzymywać się na stabilnym poziomie.

Eksperci bankowi do spraw rynków rolnych przewidują, że do końca roku ceny wieprzowiny spadną średnio o 4,7%, natomiast w perspektywie pierwszego kwartału oczekują spadku łącznie o 5,8% w stosunku do cen z października. Związane jest to ze wzrostem pogłowia świń oraz ogniskami ASF.

Przez większość 2018 r. w Europie obowiązywało embargo na drób sprowadzany z Brazylii. Wobec tego w sierpniu cena za kilogram przekroczyła 3,7 zł. We wrześniu rozpoczęły się spadki cen. Według szacunków analityków ceny mają zmniejszyć się o 6,5% do końca roku, w stosunku do wartości notowanych w październiku.

Mimo że mleko ma zdrożeć do końca grudnia o 2%,  w perspektywie pierwszego kwartału 2019 r. zanotowane mają być spadki sięgające 4%. Wpływ na to będzie miała zwiększona produkcja w Nowej Zelandii.

Wzrosną natomiast ceny zbóż. Cena kukurydzy zwiększy się o 9,7% do końca roku. Zwyżki będą utrzymywać się w pierwszych miesiącach 2019 r., ale ich dynamika będzie mniejsza. Podobnie sytuacja będzie wyglądała w przypadku pszenicy, co związane jest z panującą w tym sezonie suszą.

Źródło: Rzeczpospolita

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

W 2018 r. ceny produktów rolnych utrzymywały się w tendencji spadkowej. Indeks cen żywności FAO w okresie styczeń-listopad 2018 był przeciętnie niższy o 3,5% rok do roku. Spadek wynikał przede wszystkim z obniżenia światowych cen produktów mleczarskich, olejów roślinnych oraz cukru. W 2019 r. obniżki cen produktów rolnych na świecie mogą się utrzymać, choć spadki będą prawdopodobnie łagodniejsze niż w 2018 r. – prognozują eksperci PKO BP.

Pogoda ma duży wpływ na ceny żywności w tym sezonie. Ze względu na suszę wzrosły już ceny produktów zbożowych oraz warzyw. Zmiany pogodowe przekładają się także na spadki produkcji mleka, co może spowodować zwiększenie cen.

X