Jesteś tutaj

Producenci cydru czekają na nowe przepisy

Rynek cydru, według wyliczeń Nielsena wart jest 53,5 mln zł, jednak w ciągu roku jego wartość spadła o 10%. Chcąc przeciwdziałać temu zjawisku zamierzano wprowadzić jeszcze w tym roku zerowy podatek akcyzowy. Jednak trwające w Brukseli prace nad dyrektywą w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od napojów alkoholowych spowodowały, że polscy producenci muszą czekać na decyzję władz unijnych.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w 2017 r., że do końca 2018 r. zostanie wprowadzona zerowa stawka akcyzy dla cydrów oraz zniesiony będzie obowiązek banderolowania butelek. W Brukseli trwają jednak prace nad nowelizacją dyrektywy 92/83/EWG w sprawie harmonizacji struktury podatków akcyzowych od napojów alkoholowych. Obecnie znajdują się one na etapie uzgodnień w grupie roboczej Rady Unii Europejskiej. Dyrektywa określa strukturę podatku akcyzowego dla krajów wspólnoty, definiuje również pojęcie cydru.

Źródło: Rzeczpospolita

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

W Polsce dynamicznie rośnie sprzedaż cydru. Przed dwoma laty trunek był ledwo widoczny na rynku, w ubiegłym roku sprzedano go blisko 2 mln litrów. W tym roku eksperci spodziewają się nawet trzykrotnie wyższej sprzedaży. Liderem rynku cydru jest Grupa Ambra. Prezes grupy zaznacza, że w ciągu najbliższych kilku lat, w ramach istniejących zasobów produkcyjnych, będzie można wyprodukować nawet 15 mln litrów cydru bez wzrostu inwestycji.

50 sadowników i rolników z gminy Serock było uczestnikami cydrowych warsztatów w siedzibie Lubelskiego Stowarzyszenia Miłośników Cydru, gdzie powstaje pierwsza w Polsce wzorcowa cydrownia. - Wszyscy będziemy korzystać z ich doświadczeń. Jako producent Cydru Lubelskiego nie wymyślimy przecież wszystkiego sami. We wrześniu wprowadziliśmy pierwszy cydr jednoodmianowy Cydr Lubelski Antonówka 2015. W kolejnym miesiącach pod marką Cydr Lubelski wprowadzimy kilka dalszych cydrów odmianowych - zapowiada Robert Ogór. 

X