Jesteś tutaj

Kolejny sukces w walce z szarą strefą w branży tytoniowej

Prokuratura Okręgowa w Katowicach zakończyła śledztwo prowadzone w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wprowadzaniem do obrotu nielegalnych papierosów. Do Sądu Okręgowego w Katowicach został skierowany akt oskarżenia przeciwko 18 osobom – obywatelom Armenii i Polski.

Oskarżeni odpowiedzą za przestępstwa związane z nielegalnym obrotem wyrobami tytoniowymi bez polskich znaków skarbowych akcyzy: przemytem do Polski papierosów i tytoniu bez polskich znaków skarbowych akcyzy, a następnie ich przechowywaniem, przewożeniem i zbywaniem. Wśród oskarżonych jest 38 – letni obywatel Armenii, który kierował tą zorganizowaną grupą przestępczą.

Z zebranych materiałów wynika, że grupa ta działała od 2016 r., głównie na terenie województw: śląskiego, małopolskiego i lubelskiego. Członkowie grupy sprowadzali na terytorium Polski, papierosy bez akcyzy oraz tytoń. Nielegalne papierosy i tytoń – pochodzący z przemytu, nie tylko trafiały na polski rynek w czterech województwach: śląskim, małopolskim, lubelskim i mazowieckim, ale były również transportowane do Francji. W wyniku działalności tej grupy Skarb Państwa poniósł straty w wysokości około 14 mln zł.

Większość z oskarżonych przyznała się do stawianych zarzutów i złożyła wyjaśnienia. W sprawie tej obecnie wobec oskarżonych stosowane są wolnościowe środki zapobiegawcze tj. dozór policji, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe. Prokuratur zabezpieczył mienie na łączną kwotę około 500 tys. zł. Mężczyźnie oskarżonemu o kierowanie tą grupą przestępczą grozi kara pozbawienia wolności do lat 10, pozostałym oskarżonym kara do 4 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Eurostat opublikował dane dotyczące produkcji papierosów w europejskich krajach. Polska znalazła się na drugim miejscu zestawienia z udziałem w rynku na poziomie 19 proc.

Prokuratura Rejonowa Sosnowiec - Północ wspólnie z policjantami z CBŚP oraz funkcjonariuszami ze Służby Celno-Skarbowej prowadzą postępowanie dotyczące nielegalnej produkcji wyrobów tytoniowych. Zabezpieczono towar warty ponad 2 mln zł.

X