Jesteś tutaj

Kasztany wracają do sklepów

Do sklepów wracają włoskie kasztany, po niedawnej zapaści w ich produkcji. Tegoroczne zbiory będą wyższe o 80% niż przed pięciu laty – szacuje rolniczy związek.

Włoskim kasztanom groziło całkowite zniknięcie po tym, gdy w 2013 r. kryzys wywołały owady z Chin, które zniszczyły drzewa niemal na całym Półwyspie Apenińskim.

2018 ogłoszono rokiem wielkiego powrotu kasztanów jadalnych.

Rolniczy związek Coldiretti przedstawił prognozy, zgodnie z którymi zbiory w tym roku sięgną 30 tysięcy ton. Przed pięcioma laty wynosiły one 18 tysięcy ton.

Tegorocznym wynikom daleko jednak, jak zauważono, do rezultatów sprzed 10 lat, gdy zebrano 55 tysięcy ton. Ponad 100 lat temu produkcja ta wynosiła zaś ponad 800 tysięcy ton.

Kasztany są jednym z podstawowych składników jesiennej i zimowej włoskiej kuchni; przede wszystkim zup, risotto, pieczeni mięsnych, a także ciast i tortów.

Źródło: PAP

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Trening pod okiem brazylijskich szkoleniowców oraz możliwość zmierzenia się z rówieśnikami z innych krajów to tylko niektóre z wielu atrakcji, jakie czekały na zwycięzców tegorocznej edycji turnieju Coca-Cola Cup, którzy odbyli niezapomnianą podróż do stolicy Włoch.

15 sierpnia 10 lat temu rozpoczęła się historia marki Grycan-Lody od pokoleń, a prasa donosiła o wielkim powrocie Elżbiety i Zbigniewa Grycanów. Jako przedsiębiorcy z bogatym doświadczeniem w branży lodziarskiej słyszeli wprawdzie, że nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki, jednak nie bali się podjąć ryzyka.

X