Jesteś tutaj

Kasztany wracają do sklepów

Do sklepów wracają włoskie kasztany, po niedawnej zapaści w ich produkcji. Tegoroczne zbiory będą wyższe o 80% niż przed pięciu laty – szacuje rolniczy związek.

Włoskim kasztanom groziło całkowite zniknięcie po tym, gdy w 2013 r. kryzys wywołały owady z Chin, które zniszczyły drzewa niemal na całym Półwyspie Apenińskim.

2018 ogłoszono rokiem wielkiego powrotu kasztanów jadalnych.

Rolniczy związek Coldiretti przedstawił prognozy, zgodnie z którymi zbiory w tym roku sięgną 30 tysięcy ton. Przed pięcioma laty wynosiły one 18 tysięcy ton.

Tegorocznym wynikom daleko jednak, jak zauważono, do rezultatów sprzed 10 lat, gdy zebrano 55 tysięcy ton. Ponad 100 lat temu produkcja ta wynosiła zaś ponad 800 tysięcy ton.

Kasztany są jednym z podstawowych składników jesiennej i zimowej włoskiej kuchni; przede wszystkim zup, risotto, pieczeni mięsnych, a także ciast i tortów.

Źródło: PAP

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Już po raz jedenasty inicjatywy Kompanii Piwowarskiej z zakresu zrównoważonego rozwoju zostały docenione w raporcie „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Publikacja Forum Odpowiedzialnego Biznesu tym razem prezentuje aż siedem projektów realizowanych przez grupę browarów.

Trwają ostatnie tygodnie rekrutacji do Programu Praktyk Letnich w Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci sklepów Biedronka. W tegorocznej edycji doświadczenia zawodowe w trakcie wakacyjnych praktyk w strukturach firmy będzie mogło zdobyć ponad 60 studentów.

X

Przeczytaj również