Jesteś tutaj

Jak zabezpieczyć przyszłość sektora mleczarskiego?

Sektor mleczarski musi radzić sobie z rosnącą zmiennością. Coraz częściej więc zadajemy sobie pytanie, co zrobić, by zabezpieczyć przyszłość sektora mleczarskiego? Jaką formę zabezpieczenia wybrać?

Podczas XVI edycji Forum Spółdzielczości Mleczarskich, która będzie miała miejsce 26-28 września 2018 r. w Hotelu Narvil Conference & Spa w Serocku k. Warszawy będzie można wspólnie zastanawiać się nad zabezpieczeniem sektora mleczarskiego poprzez nowe formy w łańcuchu dostaw.

Jednym ze sposobów zabezpieczenia przyszłości sektora mleczarskiego jest GDT, największa na świecie platforma sprzedaży produktów mleczarskich, prowadzone przez Nowozelandzką spółdzielnię mleczarską – Fonterra.

Innym rozwiązaniem może być stosowanie ubezpieczeń kredytów eksportowych, które pomogą zabezpieczyć przedsiębiorstwo przed ryzykiem braku płatności za dostarczony towar. 

W przypadku rynków o dużej zmienności zastosowanie kontraktów terminowych futures może być użyteczną strategią zarządzania ryzykiem. Kontrakty terminowe futures na produkty mleczarskie są dostępne w Europie od maja 2010 r. na Europejskiej Giełdzie Energii (EEX) w Lipsku w Niemczech. Od 2015 r. liczba umów handlowych znacznie wzrosła.

Należy pamiętać, że przyszła unijna polityka sektora mleczarskiego powinna doprowadzić do osiągnięcia trzech następujących celów: zwalczania ekstremalnych wahań, zapewnienia uczciwych dochodów producentom mleka i utrzymania produkcji w całej Unii Europejskiej, aby zachować żywotność obszarów wiejskich.

Konferencja będzie doskonałą platformą do wymiany informacji oraz miejscem dyskusji na temat tego jak zabezpieczyć przyszłość sektora mleczarskiego.

Forum Spółdzielczości Mleczarskiej to międzynarodowa konferencja branży mleczarskiej, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W FSM biorą udział zarówno Prezesi i Dyrektorzy najważniejszych rangą spółdzielni mleczarskich, firm związanych z branżą mleczarską, jak i przedstawiciele administracji rządowych. Jak dotąd w FSM uczestniczyli przedstawiciele z ponad 16 krajów świata, w tym m.in. z Niemiec, Nowej Zelandii, Norwegii, Indonezji, Stanów Zjednoczonych, Francji czy Królestwa Niderlandów.

Kategoria: 

Podobne artykuły

W lipcu 2017 r. weszła w życie ustawa o przewadze kontraktowej. Jedno z pierwszych wszczętych postępowań dotyczyło relacji pomiędzy przetwórcami mleka, a ich dostawcami. Urząd sprawdził umowy sprzedaży, dostawy i kontraktacji.  Efektem jest raport, w którym wskazał, jakie rozwiązania są dobre, a które mogą stanowić praktyki nieuczciwie wykorzystujące przewagę kontraktową.

W ramach realizowanego programu Mleczne Skarby trwa obecnie misja gospodarcza przedstawicieli polskich producentów mleka i wyrobów mlecznych do Chin. Misją objęte są 3 miasta uznawane za lokalizacje prężnie rozwijającego się biznesu chińskiego: Pekin, Szanghaj i Chengdu. W przedsięwzięciu bierze udział jedenastu przedstawicieli polskiej branży mleczarskiej.

X