Jesteś tutaj

Akcyza od e-papierosów wejdzie w życie później?

Od początku 2019 r. liquidy do e-papierosów oraz wyroby nowatorskie mają być banderolowane. Brak odpowiednich przepisów wykonawczych uniemożliwia jednak dostosowanie fabryk do nowych przepisów. Wobec tego resort finansów planuje wprowadzić okres przejściowy.

Według nowych przepisów wszystkie liquidy do e-papierosów oraz wyroby nowatorskie muszą być opatrzone banderolami. Brak odpowiednich dokumentów regulujących wzór banderoli uniemożliwia jednak producentom dostosowanie swoich linii produkcyjnych. Wobec tego nie są pewni czy uda się tego dokonać do stycznia 2019r.

Akty wykonawcze są już w przygotowaniu, ale zdaniem ekspertów realny czas wejścia ich w życie to wrzesień br. Oznacza to, że producenci będą mieli tylko 4 miesiące na dostosowanie się do nowego prawa. Wobec tego ministerstwo finansów zamierza wprowadzić dwumiesięczny okres przejściowy dla znaków akcyzowych. Oznacza to, że producenci będą mieli czas żeby wprowadzić banderole do marca 2019 r. Branża twierdzi, że to dobre rozwiązanie.

W pierwszym roku funkcjonowania nowego prawa stawka akcyzy ma wynieść 0%, dopiero od 2020 r. producenci będą musieli wnosić opłatę do państwowej kasy w wysokości 0,50 zł za ml liquidu oraz 141,29 za kilogram tytoniu używany do produkcji wyrobów nowatorskich.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Senat bez żadnych poprawek zagłosował za nowelizacją ustawy o akcyzie. Oznacza to, że e-papierosy i tzw. nowatorskie wyroby tytoniowe będą opodatkowane od 2019 r. 

Ponad 84 proc. dorosłych palaczy chce informacji o mniej szkodliwych produktach niż papierosy, tj. e-papierosach i nowatorskich wyrobach tytoniowych, w których tytoń się podgrzewa, a nie spala. 90 proc. badanych uważa, że w sklepie powinna być dostępna informacja o tych produktach, a ponad 90 proc. chce znać wyniki badań naukowych.

X