Jesteś tutaj

Skarbówka szybciej wykreśli firmę z rejestru VAT

Wykreślenie z rejestru po trzech miesiącach, ograniczenie prawa do korzystania ze zwolnienia, zmiana definicji pierwszego zasiedlenia, tzw. biała lista podatników – to tylko niektóre zmiany w VAT, które weszły w życie w niedzielę, 1 września 2019 roku.

Listopad i styczeń przyniosą kolejne nowości. Sprzedawca nie wystawi już faktury do paragonu bez NIP, podaje prawo.pl.

Od 1 września skarbówka szybciej będzie mogła wykreślić firmę z rejestru podatników VAT. Zgodnie z nowymi przepisami, podatnik będzie wykreślony z rejestru VAT, jeżeli nie złoży deklaracji za trzy kolejne miesiące lub jeden kwartał. Okresy nieskładania deklaracji, po których możliwe będzie wykreślenie z rejestru VAT, zostały skrócone o połowę.

Ustawodawca zrezygnował z warunku, że zasiedlenie następuje tylko w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu. Zmiana definicji pierwszego zasiedlenia polega na uznaniu za pierwsze zasiedlenie także rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części.

Rozszerzony został również katalog podatników, którzy nie mogą korzystać ze zwolnienia z VAT, o którym mowa w art. 113 ustawy o VAT. Chodzi tu o zwolnienie przysługujące podmiotom, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła 200 tys. zł rocznie.

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Nawet do trzech miesięcy wydłużyła się rejestracja nowego przedsiębiorcy do rejestru VAT. Jest to związane ze zmianą przepisów, które weszły w życie 1 stycznia i mają na celu ułatwić walkę z wyłudzającymi podatek.

Z raportu przygotowanego przez firmę doradczą Grant Thornton wynika, że, gdyby dla wszystkich artykułów spożywczych oraz napojów bezalkoholowych zamienić obecną stawkę VAT 8 proc. na 5 proc., byłoby to ogromne uproszczenie systemu dla przedsiębiorców, a koszt dla budżetu wyniósłby zaledwie nieco ponad 500 mln zł. Obecne stawki VAT to od lat zmora całej branży spożywczej – czytamy w raporcie. 

X