Jesteś tutaj

Wyższa produkcja ziemniaków w krajach Europy zachodniej

Według wstępnych szacunków NEPG (North-Western European Potato Growers) produkcja ziemniaków łącznie w Belgii, Holandii, Francji, Niemczech i Wlk. Brytanii, czyli w krajach które w 2018 odpowiadały za blisko 60% unijnej produkcji ziemniaków, w 2019 wyniesie 27-27,3 mln t i będzie większa o 12% rok do roku. Może być to czynnik hamujący oczekiwane wzrosty cen ziemniaków w Polsce.

W 2018 spadki zbiorów w ww. krajach wzmacniały podwyżki cen ziemniaków w Polsce. Według GUS przeciętna cena skupu w kraju w sez. 2018/2019 (sierpień-wrzesień) wyniosła 0,68 zł/kg (+49,5% rok do roku).

W komunikacie NEPG z początku września zaznaczono, że obserwuje się wzmożenie eksportu ziemniaków z krajów zachodnich do Polski i Rumunii, gdzie prawdopodobne są znacznie niższe zbiory w relacji rocznej.

Źródło: Agro Nawigator PKO Banku Polskiego

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące cen skupu produktów rolnych w grudniu 2018 r. Wskazały one na szeroki zakres wzrostu cen w ujęciu rocznym. Najsilniej zwiększyły się ceny skupu ziemniaków, które wzrosły aż o 75,2% rok do roku, co jest związane z ich wyraźnie mniejszą podażą.

Jemy mniej ziemniaków. W latach 90. było to 140 kg na osobę, a dzisiaj nieco ponad 100 kg. W tym roku na wzrost ich konsumpcji może wpłynąć niska cena – informuje Puls Biznesu.

X