Jesteś tutaj

Sezon na truskawki rozpoczęty

Sezon na polskie owoce można uznać za rozpoczęty. Są już truskawki ze szklarni. Owoce są pięknie wybarwione i smaczne.  Z zapowiedzi plantatorów wynika, że jeżeli temperatura się utrzyma, to w ciągu tygodnia będą truskawki spod  włókniny  i foli perforowanej.

Zdaniem Adama Leszczyńskiego – plantatora z Czerwińska od tego tygodnia będą już dostawy  owoców z tuneli. W jego ocenie ten rok zapowiada się dobrze, jednakże problemem może być brak rąk do pracy przy głównym zbiorze owoców.  W porównaniu z ubiegłym rokiem ceny są o ¼ niższe. Teraz za polskie truskawki odbiorcy płacą od 18 do 20 zł za kilogram. Krajowe truskawki są także w sprzedaży na Rynku Hurtowym w Poznaniu, nie ma ich jeszcze na Rynku Hurtowym w Gdańsku i we Wrocławiu. Jednak z zapowiedzi plantatorów wynika, że już w połowie tygodnia także i tam powinny się pojawić. Nadal spore są dostawy truskawek hiszpańskich, greckich i węgierskich.

W ubiegłym roku zebrano w Polsce tylko 178 tysięcy ton. Jeżeli tegoroczne prognozy zbiorów się potwierdzą to truskawek nie powinno być mniej niż w 2015 r. czyli ponad 200 tysięcy ton. Zagrożeniem dla upraw polowych mogą być anomalie pogodowe takie jak przymrozki, gradobicia czy podtopienia plantacji. Plantacje polowe, te bez okrywy w niektórych regionach już kończą kwitnienie (odmiany wczesne).

Źródło: Bronisze

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Na rynku hurtowym pojawiają się już pierwsze krajowe owoce. Brakuje tylko jabłek, a te które są w ofercie, są droższe niż w ubiegłym roku - informują w komunikacie specjaliści z rynku hurtowego w Broniszach.

Zgodnie z szacunkiem GUS z końca grudnia 2017 r., z uwagi na wiosenne przymrozki ubiegłoroczne zbiory owoców wyniosły ok. 3,2 mln t i były o ok. 31% niższe niż w 2016 r. Specjaliści banku Credit Agricole twierdzą jednak, że 2018 r. może być lepszy dla rolników i ceny zanotują spadek.

X