Jesteś tutaj

Ponowny wzrost cen masła niewykluczony

Po czterech miesiącach spadków cen masła, w lutym i na początku marca na unijnym i polskim rynku zaobserwowano ich ponowny wzrost – wynika z analizy ekspertów banku BGŻ BNP Paribas.

Wg danych KE, w pierwszym tygodniu marca 2018 r. średnia cena masła w UE wyniosła 472 EUR/100 kg i była o 6,3% wyższa od notowanej na początku lutego br. i o 14,4% wyższa niż w analogicznym okresie 2017 r. W Polsce wg danych MRiRW, w pierwszych dniach marca br., za masło w blokach płacono producentom 1795 zł netto za 100 kg, o 8,8% więcej niż przed miesiącem i o 9,2% więcej niż przed rokiem.

W styczniu 2018 r., produkcja mleka w Nowej Zelandii, która jest największym eksporterem masła, była o prawie 5% mniejsza niż w analogicznym okresie przed rokiem, co spowodowane było gorszą jakością pastwisk, które dotknęła susza. Z drugiej strony, Chiny, które w 2017 r. stały się największym importerem masła i tłuszczów mlecznych na świecie, w styczniu 2018 r. zakupiły blisko o połowę więcej masła niż w styczniu 2017 r. Dodatkowo, jak wskazują analitycy USDA, popyt na masło w UE nadal pozostaje wysoki.

Z mleka, razem z masłem produkowane jest OMP (odtłuszczone mleko w proszku), którego ceny w ubiegłym roku były relatywnie niskie, przez co producentom bardziej opłacało się kierować mleko np. do przetwórstwa serów. W tym roku relacje cen są podobne. Co prawda, w lutym 2018 r. średnie ceny zbytu serów w UE były o kilka procent niższe od notowanych w analogicznym okresie poprzedniego roku, ale cena OMP była aż o 31 % niższa od średniej z lutego 2017 r. Dodatkowo, w Nowej Zelandii, w obecnym sezonie produkcja mleka będzie prawdopodobnie jeszcze niższa niż w ubiegłym. Inaczej niż przed rokiem kształtuje się sytuacja w UE. Tutaj w pierwszym półroczu spodziewamy się większych dostaw mleka do mleczarni.

Jeżeli popyt na masło będzie się utrzymywał a problem zapasów OMP w UE nie zostanie rozwiązany, to biorąc pod uwagę powyższe czynniki, można się spodziewać, że w najbliższych miesiącach ceny masła pozostaną wysokie, a nawet może nastąpić dalszy wzrost.

Źródło: BGŻ BNP Paribas

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

W ciągu bieżącego roku wzrosły ceny wielu produktów spożywczych. Problem ten dotyczy nie tylko Polski, ale również innych krajów w Europie. 

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2018 r. wzrosły o 1,6 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,5 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

X

Przeczytaj również