Jesteś tutaj

Polska spada w rankingu Doing Business

Bank Światowy opublikował kolejną edycję raportu „Doing Business”, w którym opisuje i porównuje warunki prowadzenia biznesu w niemal wszystkich krajach świata. Polska znalazła się w rankingu na 33. miejscu, tracąc 6 pozycji w stosunku do ubiegłorocznego wyniku.

Najlepszym miejscem do prowadzenia biznesu okazała się w tej edycji raportu Nowa Zelandia, drugą pozycję zajął Singapur, a trzecia była Dania. W ubiegłorocznej edycji Polska znalazła się na 27. miejscu, teraz spadła na 33.

Opracowywany przez Bank Światowy raport Doing Business publikowany jest co roku. Eksperci opisują i porównują warunki prowadzenia biznesu w 190 krajach świata. Bank Światowy, podczas przygotowywania rankingu, uwzględnia takie kwestie, jak m.in. prowadzenie działalności gospodarczej, rejestrację nieruchomości, podatki, ochronę inwestorów, sądownictwo gospodarcze, a także uzyskanie pozwoleń, czy też procesy pozyskiwania kredytów dla firm.

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

GUS poda dziś, o ile wzrosła polska gospodarka w czwartym kwartale, i jakie czynniki były kołami zamachowymi tego wzrostu. Ze wstępnych danych wynika, że PKB w ostatnim kwartale ub.r. wzrosło o 2,7%. W kolejnych kwartałach wynik ten powinien być coraz wyższy, a wraz z nim postępować będzie spadek bezrobocia.

Zdaniem Andrzeja Gantnera, dyrektora generalnego Polskiej Federacji Producentów Żywności, za podwyżki cen odpowiadać będzie kilka czynników. Są to m.in. bilans zbóż, działania banków na giełdach surowców rolnych, wzrost kosztów pracy, niedobór pracowników w branży spożywczej i zapowiedź podatku od handlu. 

X