Jesteś tutaj

Morawiecki chce znieść akcyzę na cydr

Minister Mateusz Morawiecki chce znieść akcyzę na cydr dla małych i średnich producentów. Jego zdaniem może to być dodatkowym impulsem dla rozwoju produkcji jabłek w Polsce. O całej sprawie informuje PAP.

W środę na konferencji prasowej wicepremier powiedział, że w resorcie finansów przystąpiono do prac, które mogą być dodatkowym impulsem do rozwoju zwłaszcza przemysłu jabłkowego.

– Nasz narodowy trunek, ale jeszcze mało popularny, jakim jest cydr, ma szanse być bardziej popularny, bo chcemy dla mniejszych i średnich producentów zrezygnować z pobierania akcyzy – oświadczył.

Ministerstwo Finansów proponuje zerową stawkę, czyli w zasadzie rezygnację z akcyzy na cydr i dodatkowo zwolnienie z obowiązku banderolowania. Podobne rozwiązania obowiązują już w wielu krajach UE, m.in.: Bułgarii, na Cyprze, w Hiszpanii, Portugalii, Rumunii, czy we Włoszech.

Foto: shutterstock

Kategoria: 

Podobne artykuły

Minister rolnictwa zwrócił się do resortu finansów o zawieszenie akcyzy nakładanej na cydr oraz perry, czyli lekkie na napoje alkoholowe z jabłek i gruszek. Obecnie jest ona na poziomie akcyzy nakładanej na piwa, a koszt ich produkcji wyższy niż w przypadku browarów. Marek Sawicki namawia również sieci handlowe do zwiększania sprzedaży cydru i perry.

Komisja Europejska zamierza zmienić przepisy regulujące stawkę akcyzową na alkohol. Mają one głównie pomóc mniejszym producentom piwa oraz cydru. Polscy przedsiębiorcy zajmujący się wytwarzaniem alkoholu z jabłek od lat czekają na zmianę przepisów ułatwiających im konkurencję z browarnikami.

X