Jesteś tutaj

Liczba inwestycji firm prywatnych spada

Ujemna dynamika inwestycji krajowych firm prywatnych jest bardzo niepokojąca (w 1 kw. 2018 r. spadek o 6,7 proc. r/r). Inwestycje sektora prywatnego ratują firmy zagraniczne, czyli te, które najbardziej drenują polską gospodarkę – napisał na Twitterze Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium. Z czego wynika taka sytuacja?

Jak pokazują dane znajdujące się w bazie Pont Info, w I kwartale tego roku przyspieszenie dynamiki inwestycji w Polsce wyniosło 8,1 proc. To jeden z najgorszych wyników w regionie. Dla porównania na Węgrzech wyniosło 17,3 proc.

Ekonomista tłumaczy, że prywatne firmy zmniejszają liczbę inwestycji na skutek niepewności prawno-instytucjonalnych w kraju. Sytuację inwestycyjną zmieniają międzynarodowe korporacje, które zdaniem specjalisty Banku Millenium mają swoje strategie, nie będące w aż tak dużym stopniu skorelowane z sytuacją wewnętrzną danego kraju.

Źródło: Business Insider

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

W ubiegłym roku zmalały nakłady inwestycyjne w przemyśle spożywczym, osiągając poziom 7,92 mld zł, w stosunku do 7,96  mld zł w 2016 r. Wynika to ze zmian w profilu inwestycyjnym. Firmy zamiast budować nowe obiekty stawiają na modernizację już istniejących.

Według najnowszej analizy opracowanej przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield, w pierwszej połowie br. całkowita wartość transakcji inwestycyjnych w Polsce przekroczyła 3 mld euro, zamykając pierwsze półrocze z wynikiem 3 246 mln euro, co oznacza wzrost aż o 113% w porównaniu z pierwszym półroczem 2017 r. Największy udział zapewniły nieruchomości handlowe.

X