Jesteś tutaj

GUS: Nadwyżka w handlu zagranicznym wyniosła 706,4 mln euro

Nadwyżka w handlu zagranicznym w okresie styczeń-kwiecień wyniosła 706,4 mln euro - podał Główny Urząd Statystyczny. Saldo w handlu zagranicznym wyrażone w dolarach wyniosło 994,8 mln USD.

Źródło: PAP

Kategoria: 

Podobne artykuły

Spory handlowe wnoszą atmosferę niepewności w światowym handlu i obok innych czynników, takich jak m.in. Brexit studzą nastroje inwestorów oraz przekładają się na wyhamowanie dynamiki wzrostu światowego handlu. Są też efekty uboczne wprowadzenia taryf i innych ograniczeń administracyjnych – odbiorcy szukają nowych dostawców, a dotychczasowi dostawcy próbują znaleźć alternatywne rynki zbytu. Efekt kompensacji: Unia Europejska zastępuje w pewnym stopniu USA i Chiny w ich wzajemnej wymianie handlowej.

W okresie styczeń – sierpień br. w obrotach towarowych wg nomenklatury Międzynarodowej Standardowej Klasyfikacja Handlu (SITC) w porównaniu z ośmioma miesiącami ub. r.  odnotowano wzrost w większości sekcji towarowych. W eksporcie największy wzrost dotyczył olei, tłuszczów, wosków, zwierzęcych i roślinnych (o 22,5%) oraz napojów i tytoniu (o 10,7%) – informuje Główny Urząd Statystyczny.

X