Jesteś tutaj

Do 24 stycznia z rejestru VAT wykreślono ponad 5 tys. firm

Od 1 stycznia Urzędy Skarbowe walczą z wyłudzeniami VAT nową metodą. Już w pierwszym miesiącu 2017 r. US wykreśliły z rejestru VAT ponad 5 tys. firm bez poinformowania ich o tym fakcie. Od 1 do 24 stycznia z rejestru „vatowców” wykreślono 5088 podatników. W rejestrze znajduje się zestawienie firm, na podstawie którego przedsiębiorca – kontrahent może sprawdzić, czy firma, z którą chce wejść we współpracę istnieje i czy jest podatnikiem VAT. Pozwala to na zmniejszenie ryzyka związanego z odliczaniem podatku z faktur wystawionych przez nieuczciwego kontrahenta. Najczęściej pojawiające się powody wykreśleń z listy VAT to: zawieszenie działalności (1350 firm), składanie zerowych deklaracji bez VAT (1600 firm). Kolejnymi przyczynami są: niezłożenie deklaracji VAT mimo obowiązku (1000 firm), niestawienie się na wezwanie skarbówki ( 140), podanie nieprawdziwych danych ( 65 firm).Powodem wykreślenia prawie 900. firm była niemożność skontaktowania się z nimi. 

źródło: PAP/ Poradnik Handlowca

Kategoria: 

Podobne artykuły

Trwa kampania informacyjno-edukacyjna ułatwiająca mikroprzedsiębiorcom złożenie JPK_VAT. Ministerstwo Finansów udostępniło darmową aplikację do tworzenia i wysyłki pliku – e-mikrofirma.  W lutym po raz pierwszy wszyscy czynni podatnicy podatku VAT prześlą do administracji skarbowej JPK_VAT. Ostatnią grupą objętą obowiązkiem wysyłania pliku są mikroprzedsiębiorcy, czyli firmy zatrudniające do 10 osób (i osiągające do 2 mln euro obrotów), które składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, w tym także firmy prowadzone w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej.

Nawet do trzech miesięcy wydłużyła się rejestracja nowego przedsiębiorcy do rejestru VAT. Jest to związane ze zmianą przepisów, które weszły w życie 1 stycznia i mają na celu ułatwić walkę z wyłudzającymi podatek.

X