Jesteś tutaj

Alkohol ma zniknąć z witryn sklepowych

Warszawa idzie w ślady Krakowa i zamierza walczyć z eksponowaniem alkoholu na witrynach sklepowych. Handlowcy mają czas na zmiany do końca roku, pod groźbą odebrania koncesji. Informuje ich o tym pismo rozsyłane przez miejskich urzędników.

Wszystko zaczęło się od wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 13 lipca br. Dotyczył on sprawy właściciela sklepu z Krakowa, który nie chciał zdjąć z witryny butelek z alkoholem.  Jak można przeczytać w orzeczeniu: „Organ uznał, że wystawienie w przeszklonej witrynie sklepowej napojów alkoholowych wysokoprocentowych z widocznymi na zewnątrz sklepu znakami towarowymi bez wątpienia można uznać za "inną formę publicznego zachęcania do nabywania napojów alkoholowych", a więc za "promocję napojów alkoholowych".

Narusza to jeden z artykułów ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Idąc za przykładem Krakowa, urzędnicy ze stolicy także postanowili zająć się tą sprawą. W piśmie wysyłanym do sklepów można przeczytać: "Mając na uwadze powyższy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, zwracam uwagę na konieczność przestrzegania obowiązującego zakazu reklamy napojów alkoholowych. Jednocześnie w terminie do 31 grudnia 2017 r., proszę o zaaranżowanie witryn sklepowych, w których eksponowane są napoje alkoholowe, zgodnie z obowiązującymi przepisami, tj. w taki sposób, aby nie dochodziło do naruszenia ustawowego zakazu reklamy poprzez popularyzację znaków towarowych napojów alkoholowych."

O całej sprawie informuje portalsamorządowy.pl

Foto: pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Czy właścicieli sklepów czekają kolejne restrykcyjne obostrzenia przepisów? Przygotowywany jest nowy projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Nowe przepisy mają ułatwić odbieranie koncesji na sprzedaż alkoholu za brak paragonu – w przypadku wykrycia przypadku niewystawienia paragonu za sprzedaż choćby jednej puszki piwa, informacja ta trafi do gminy, a ta bez żadnych zbędnych procedur odbierze koncesję.

Główny Inspektor Sanitarny przypomina, że picie alkoholu niewiadomego pochodzenia może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Ostrzeżenie ma związek z informacjami o skażonym alkoholem metylowym czeskim napoju Absinth - poinformował PAP rzecznik GIS Jan Bondar.

X