Jesteś tutaj

12 listopada jednak z handlem?

Zgodnie z poprawkami senatu do projektu przepisów ustanawiających 12 listopada dniem wolnym, mają w ten dzień obowiązywać przepisy dotyczące ograniczenia handlu w niedziele i święta. W zapisach ustawy pojawiła się jednak luka umożliwiająca otworzenie sklepów – pisze „Rzeczpospolita”.

W tym roku z okazji 100-lecia uzyskania niepodległości władze zamierzają wprowadzić ustawowo poniedziałek 12 listopada dniem wolnym od pracy. Po poprawkach wniesionych przez senat do projektu ustawy, mają w ten dzień obowiązywać zapisy dotyczące ograniczenia handlu w niedziele oraz niektóre święta. W projekcie ustawy o Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP pojawiła się jednak luka dotycząca kwestii świąt wymienionych w ustawie o zakazie handlu.

Jak tłumaczy Robert Jezierski, prawnik w kancelarii Sobczyk & Współpracownicy, cytowany na łamach „Rzeczpospolitej”: „Chodzi o to, że ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni przewiduje ograniczenia tylko w przypadkach wymienionych w ustawie o dniach wolnych od pracy, a w niej 12 listopada nie został wymieniony.”

Wobec tego 12 listopada zastosowane będą przepisy ogólne kodeksu pracy. Sklepy będą mogły być otwarte. Handlowcy nadal jednak czekają na interpretację przepisów przez Państwową Inspekcję Pracy. Ta zamierza się wstrzymać z tym do momentu ustalenia ostatecznego kształtu ustawy.

Źródło: Rzeczpospolita

Kategoria: 

Podobne artykuły

Nadal nie jest pewne, czy poniedziałek 12 listopada będzie w tym roku dniem wolnym od pracy. Po naniesieniu poprawek przez senat, projekt ustawy znów trafił do sejmu. Według harmonogramu obrad, ustawa będzie wniesiona ponownie pod obrady dopiero w środę 7 listopada o godzinie 14. Jeśli posłowie przyjmą ustawę, trafi ona do podpisu prezydenta, który będzie miał mało czasu na analizę zapisów i podjęcie decyzji. 

Państwowa Inspekcja Pracy będzie miała więcej obowiązków po wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele. Zapowiadano wzmożone kontrole związane z przestrzeganiem nowego prawa. Może jednak zabraknąć na nie pieniędzy.

X