Jesteś tutaj

Wzrost inwestycji na rynku nieruchomości komercyjnych

Wolumen transakcyjny w pierwszym kwartale 2018 r. wyniósł blisko 2,4 mld EUR, jest to drugi najwyższy wynik kwartalny w historii. Wolumen w tym czasie był aż o 900% wyższy w porównaniu z analogicznym okresem 2017 r.

W efekcie wysokiego wolumenu transakcji w pierwszych trzech miesiącach 2018 r., skumulowany wolumen transakcyjny za ostatnie 4 kwartały wyniósł na koniec pierwszego kwartału 2018 r. ponad 6,5 mld EUR i był najwyższy w historii.

Pod względem podziału na segmenty rynku, zdecydowanie przeważały nieruchomości handlowe (88% wolumenu w analizowanym okresie, wobec 46% przeciętnie w latach 2015-2017).

Wzrost obrotów na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w pierwszej części nastąpił na tle spadku wolumenu transakcyjnego o ok. 2% w stosunku rocznym na szerokim rynku europejskim (bez Polski) oraz aż o 60% rok do roku na rynku regionalnym (bez Polski).

Analizując informacje płynące z rynku, eksperci PKO BP oczekują kontynuacji bardzo wysokich obrotów do końca tego roku, co powinno zapewnić rekordowe obroty w całym 2018.

Kategoria: 

Podobne artykuły

Ponad pół miliona mkw. powierzchni handlowej pozostaje aktualnie w budowie, większość zostanie oddana do użytku jeszcze w tym roku. Podaż w całym kraju przekroczyła 11,77 mln mkw. – wynika z raportu CBRE "Rynek handlowy w Polsce w I półroczu 2018".

2017 rok przyniósł oddanie do użytku kilku długo wyczekiwanych centrów handlowych. Zwłaszcza druga połowa roku obfitowała w ważne inauguracje, na rynku pojawiły się m.in. Galeria Północna w Warszawie, Wroclavia we Wrocławiu, Skende Shopping w Lublinie oraz Serenada w Krakowie.

X