Jesteś tutaj

TSUE nie jest wrogiem podatku handlowego w Polsce

TSUE uznał, że niesłusznie Komisja Europejska utrąciła polski podatek handlowy. Wprowadzona we wrześniu 2016 r. danina została zawieszona po tym, jak Komisja Europejska stwierdziła, że konstrukcja podatku stanowi pomoc publiczną. W czwartek 16 maja sprawę ostatecznie rozstrzygnął Trybunał Sprawiedliwości UE (TSUE). Uznał, że „Komisja popełniła błąd, uznając sporny środek za pomoc państwa”. To oznacza, że Polska będzie mogła pobierać podatek handlowy ponownie od 1 stycznia 2020 r. Wyrok TSUE nie jest ostateczny, przysługuje od niego odwołanie. Uchwalona przez PiS w 2016 r. ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej wprowadzała dwie stawki podatku, który miały płacić przedsiębiorstwa z sektora handlu. Pierwsza w wysokości 0,8 proc. dotyczyła miesięcznego obrotu między 17 mln a 170 mln zł. Druga w wysokości 1,4 proc. miała zastosowanie do obrotu powyżej 170 mln zł miesięcznie.

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

W najbliższy czwartek Komitet Stały Rady Ministrów zajmie się projektem tzw. podatku handlowego - powiedział we wtorek minister finansów Paweł Szałamacha. Według niego Sejm może rozpatrzeć rządową propozycją jeszcze w czerwcu, tak by zmiany weszły w życie od lipca.

W środę Komisja Europejska odwołała się od wyroku sądu Unii Europejskiej dotyczącego podatku od sprzedaży detalicznej. Wejście w życie ustawy nadal nie jest pewne.

X

Przeczytaj również