Jesteś tutaj

Terminale do płatności bezgotówkowych coraz popularniejsze

W Polsce działa ponad 600 tys. terminali płatniczych. Do końca bieżącego roku ma pojawić się 100 tys. nowych urządzeń. Wynika to z coraz większej popularności transakcji bezgotówkowych wśród Polaków.

Narodowy Bank Polski oszacował, że 38,5 mln Polaków posiada 39 mln kart płatniczych. W ciągu roku liczba ta wzrosła o 2,2 mln. Zwiększyła się także wartość transakcji dokonywanych przy ich użyciu. W pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku było to 70 mld zł (+9,9 mld. zł w stosunku do analogicznego okresu 2016 r.)

W 2017 r. liczba terminali zwiększyła się o 88 tys. osiągając liczbę 624 tys. W tym roku ma się ona powiększyć o kolejne 100 tys. Zmniejszy to liczbę 21 mln placówek handlowych, które nie akceptują płatności bezgotówkowych.

Źródło: money.pl

Foto: shutterstock.com

Kategoria: 

Podobne artykuły

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) wskazuje, że obecnie wartość obiegu gotówkowego w Polsce wynosi ponad 200 mld PLN. Obrót gotówkowy generuje jednak koszt w wysokości około 1% PKB. Bezgotówkowe formy płatności przynoszą wymierne korzyści wszystkim uczestnikom obrotu gospodarczego – konsumentom, przedsiębiorcom, a w konsekwencji stają się impulsem do rozwoju całej gospodarki.

Aż czterech spośród dziesięciu Polaków rezygnuje z zakupów, jeśli nie ma możliwości zapłaty za nie kartą lub telefonem - wynika z analiz PKO Banku Polskiego. Rosnąca popularność płatności bezgotówkowych nie zawsze idzie w parze z decyzją o zakupie terminalu płatniczego i umożliwienia klientom takiej formy dokonywania transakcji. Dlatego powstał Program „Polska Bezgotówkowa”.

X