Jesteś tutaj

Polska żywność jedną z najtańszych w Europie

Eurostat porównał ceny na rynku europejskim. W Polsce żywność okazuje się jedną z najtańszych w Europie, chociaż dynamika wzrostu cen w ostatnim roku okazała się wyższa od średniej unijnej. Mniej za artykuły spożywcze konsumenci płacą tylko w Rumunii.

W Polsce za żywność płaci się 63,7 proc. średniej unijnej. W ciągu ostatniego roku zanotowano jednak wzrost cen o 3,2 proc. To więcej niż wynosi europejska średnia. Pomimo dużego wzrostu cen jaj w ubiegłym roku, nadal są one najtańsze w Europie. Podobnie ser i mleko. Masło, które także w 2017 r. znacznie zdrożało okazuje się nadal jednym z najtańszych na kontynencie. Mniej płacą za nie tylko Macedończycy. W przypadku tłuszczów zanotowano jednak największy wzrost spośród wszystkich produktów żywnościowych – o 5,8 proc. Nad Wisłą mamy również jedno z najtańszych mięs, taniej jest tylko w Albanii. Polacy płacą za produkty mięsne tylko 56,7 proc. średniej unijnej.

Spośród produktów spożywczych najbliżej unijnej średniej znajdują się alkohol i napoje bezalkoholowe z cenami na poziomie odpowiednio 85,2 proc. i 78,3 proc. średniej ceny unijnej.

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Eurostat opublikował wyniki badania dotyczącego cen w krajach Unii Europejskiej. W latach 2000-2017 ceny na europejskim rynku wzrosły ogółem o 36 %. W Polsce w badanym okresie towary i usługi podrożały o 44,9%.

Zgodnie z oczekiwaniami ubiegły rok przyniósł wyraźne spowolnienie tempa wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych, które obniżyło się do 2,6% rok do roku wobec 4,3% w 2017 r. Analitycy Credit Agricole przedstawili scenariusz dotyczący cen żywności w 2019 r., w którym oczekują niewielkiego wzrostu dynamiki cen.

X

Przeczytaj również