Jesteś tutaj

Optymizm konsumentów wspiera zakupy

 Sytuacja w handlu detalicznym poprawia się. Dynamika wzrostu przychodów okazuje się wyższa niż wzrost kosztów. W najbliższych kwartałach spodziewane jest zwiększenie przychodów detalu, choć przy wolniejszej dynamice wzrostu – twierdzą eksperci PKO Banku Polskiego.

W I kwartale 2018 r. nastąpiła poprawa sytuacji w handlu detalicznym. Dynamika wzrostu przychodów osiągnęła poziom 7,5% rok do roku okazując się wyższa niż wzrost kosztów – 6,9% w skali roku.

Wysokie odczyty koniunktury konsumenckiej odzwierciedlają coraz większą skłonność do zakupów w sytuacji poprawy dochodów. Czynnikiem wspierającym koniunkturę będzie wzrost inflacji i możliwe przerzucenie wyższych cen towarów na konsumentów.

Negatywnie na wynik finansowy branży wpływać będzie natomiast presja ze strony pracowników na zwiększenie wynagrodzeń w warunkach deficytu kadry.

Zakaz handlu w niedziele powoduje w szczególności 2 zjawiska: nasilenie akcji promocyjnych sprzyjających zwiększeniu zakupów (szczególnie w soboty) w dyskontach i supermarketach oraz zwiększenie przez sklepy odzieżowe i obuwnicze nakładów inwestycyjnych na rozwój sprzedaży internetowej.

Kategoria: 

Podobne artykuły

Współpraca z siecią franczyzową stwarza wiele możliwości. Jedną z nich jest inwestycja w dodatkowy asortyment – gotowe do spożycia posiłki i napoje.

W ciągu pół roku obowiązywania zakazu handlu w niedzielę, sprzedawcy byli zmuszeni zamknąć swoje sklepy 17 razy. Do końca 2018 r. takich niedziel będzie jeszcze 6. Wbrew wcześniejszym obawom zakaz ten nie wpłynął na pogorszenie wyników finansowych największych sieci handlowych, a klienci powoli i konsekwentnie zmieniają przyzwyczajenia zakupowe. Według szacunków DNB Bank Polska, średnioroczna stopa wzrostu branży handlowej do 2020 r. powinna oscylować wokół 3-4 proc.

X