Jesteś tutaj

Optymizm konsumentów wspiera zakupy

 Sytuacja w handlu detalicznym poprawia się. Dynamika wzrostu przychodów okazuje się wyższa niż wzrost kosztów. W najbliższych kwartałach spodziewane jest zwiększenie przychodów detalu, choć przy wolniejszej dynamice wzrostu – twierdzą eksperci PKO Banku Polskiego.

W I kwartale 2018 r. nastąpiła poprawa sytuacji w handlu detalicznym. Dynamika wzrostu przychodów osiągnęła poziom 7,5% rok do roku okazując się wyższa niż wzrost kosztów – 6,9% w skali roku.

Wysokie odczyty koniunktury konsumenckiej odzwierciedlają coraz większą skłonność do zakupów w sytuacji poprawy dochodów. Czynnikiem wspierającym koniunkturę będzie wzrost inflacji i możliwe przerzucenie wyższych cen towarów na konsumentów.

Negatywnie na wynik finansowy branży wpływać będzie natomiast presja ze strony pracowników na zwiększenie wynagrodzeń w warunkach deficytu kadry.

Zakaz handlu w niedziele powoduje w szczególności 2 zjawiska: nasilenie akcji promocyjnych sprzyjających zwiększeniu zakupów (szczególnie w soboty) w dyskontach i supermarketach oraz zwiększenie przez sklepy odzieżowe i obuwnicze nakładów inwestycyjnych na rozwój sprzedaży internetowej.

Kategoria: 

Podobne artykuły

Z badania przeprowadzonego przez Retail Institute wynika, że galerie handlowe były w okresie przedświątecznym odwiedzane częściej niż w poprzednim roku. Dużo zyskały te położone na obrzeżach miast oraz te, w których dominuje oferta spożywcza.

Rok 2017 przyniósł wiele ciekawych wydarzeń na polskim rynku handlowym. Firma Cresa Polska podsumowała przełomowe wydarzenia w raporcie „Retail Space Tracker” oraz przedstawiła prognozy dla branży nieruchomości handlowych na 2018 r. 

X

Przeczytaj również