Jesteś tutaj

KUPS negatywnie o zmianie stawek VAT na soki i napoje

Krajowa Unia Producentów Soków krytykuje nową propozycję resortu finansów w sprawie stawek VAT na soki, napoje i nektary. Zamiast obowiązującej obecnie stawki wynoszącej 5% ministerstwo zamierza wprowadzić trzy stawki, w zależności od rodzaju produktu.

Minister finansów Teresa Czerwińska zadeklarowała, że resort, którym kieruje może wprowadzić stawkę VAT na soki w wysokości 5%, na napoje 23% oraz na nektary 8%. Wcześniej proponowano wprowadzenie stawki w wysokości 23% dla napojów zawierających określoną ilość soków owocowych i dodatków.

Julian Pawlak, prezes KUPS, w komentarzu do propozycji zaznaczył, że nektary stanowią najmniejszą część w strukturze spożycia (12%), a napoje z dodatkiem soku owocowego aż 50%, więc propozycja 8% VAT dla nektarów i 23% VAT dla napojów w żaden sposób nie niweluje negatywnych skutków zmian, czyli m.in. spadku zapotrzebowania polskiego przemysłu napojowego na owoce i warzywa.

Źródło: money.pl

Foto: shutterstock.com

Kategoria: 

Podobne artykuły

Ministerstwo Finansów wydało oficjalny komunikat dotyczący podatku VAT, wliczanego do opłaty od toreb foliowych. Jak można w nim przeczytać: opłata recyklingowa, która jest elementem należności za dostawę lekkiej torby, jest wliczana do podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy opodatkowanej VAT ze stawką 23 proc.

Na etapie konsultacji społecznych znajduje się nowa matryca stawek VAT. Po nagłośnieniu przez media kwestii podwyższenia podatku na leki weterynaryjne, władze wycofały się z tego pomysłu. Teraz zwraca się uwagę na podwyżkę VAT-u na napoje zawierające sok oraz mleka pochodzenia roślinnego, jak kokosowe, migdałowe czy sojowe.

X