Jesteś tutaj

Konsumentów czekają zmiany na lepsze

Komisja Europejska postanowiła zadbać o prawa konsumentów. Mają w tym pomóc przepisy regulujące tzw. „podwójne standardy produkcji żywności”. Dla oszustów przewidziano surowe kary.

Dnia 11 kwietnia Komisja Europejska przedstawiła propozycję zmian mających wprowadzić „Nowy Ład” konsumencki i lepiej chronić prawa konsumentów w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Jednym ze sposobów na walkę z nieuczciwymi praktykami rynkowymi jest przeciwstawienie się tzw. „podwójnym standardom produkcji żywności”. Firmy nie będą mogły wypuszczać na rynek swoich produktów pod tą samą nazwą i z różnym składem w zależności od rynku, na którym są sprzedawane. Państwa członkowskie Unii Europejskiej mają być wyposażone w szereg narzędzi do karania nieuczciwych firm. Będą one mogły nakładać na producentów kary w wysokości do 4 proc. obrotu danej firmy w kraju, w którym doszło do naruszenia przepisów.

Źródło: Rzeczpospolita

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Podczas czwartkowego posiedzenia rząd przyjął nowelizacje ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach. Zmiany w prawie skutkują obowiązkiem wprowadzania kas online, które będą łączyć się automatycznie z serwerami Krajowej Administracji Skarbowej.

Z raportu „Zakupy przyszłości. Retail 2030” przygotowanego przez CBRE wynika, że wydatki konsumentów będą systematycznie wzrastały. W ciągu najbliższych pięciu lat przewidywany jest roczny wzrost średnio o 3%. Coraz większego znaczenia będą nabierały nowe technologie, dogodna lokalizacja placówek oraz zmieniające się potrzeby klientów.

X