Jesteś tutaj

Do sądów trafiły wnioski dot. łamania niedzielnego zakazu handlu

Inspekcja Pracy wysłała już do sądów co najmniej 80 wniosków o ukaranie detalistów łamiących przepisy dotyczące ograniczenia handlu w niedziele. Większość dotyczyła tego, że za ladą nie stał właściciel sklepu, a zatrudniony pracownik.

Dane zostały uzyskane w Okręgowych Inspektoratach Pracy przez redaktorów „Dziennika Gazety Prawnej”. Inspektorzy przekonywali, że liczba wniosków mogłaby być większa, jednak część handlowców zgodziła się na ugodowe rozwiązanie sprawy. Wobec tego nałożono mandaty w wysokości 1-2 tys. zł. W przypadku wniosków złożonych do sądów, ewentualne kary mogą sięgać nawet 100 tys. złotych.

Pośród sklepów, o których ukaranie wnioskuje Inspekcja Pracy znajdują się zarówno placówki niezależne, a także lokalnych oraz ogólnopolskich sieci handlowych. Większość wniosków dotyczyło tego, że za ladą nie stał właściciel sklepu, a zatrudniony pracownik, co jest niezgodne z zapisami ustawy ograniczającej handel.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Agencja Starcom przeprowadziła badanie dotyczące oceny wolnych od handlu niedziel. Wynika z niego, że większość osób jest zwolennikami takiego rozwiązania. Wśród przeciwników nowych przepisów znajdują się w dużej mierze osoby regularnie pracujące w weekendy.

Z badania przeprowadzonego przez IBRiS wynika, że większość społeczeństwa jest zwolennikami ograniczenia handlu w niedziele. Duże rozbieżności w wynikach zanotowano w zależności od wielkości miejscowości, w której mieszkali respondenci – im większa miejscowość, tym mniej zwolenników niedzielnego zakazu.

X