Jesteś tutaj

Ceny mięsa pójdą w górę

Ceny wołowiny osiągnęły rekordowy poziom i nic nie wskazuje, żeby miało dojść do gwałtownego ich spadku. Podobna sytuacja może dotyczyć również wieprzowiny i drobiu. Gwałtowne wzrosty nie grożą, ale jak prognozują specjaliści rynkowi, tanio nie będzie.

Analitycy rynków rolnych szacują, że ceny wieprzowiny w stosunku do wartości z maja br. mogą wzrosnąć w końcu lipca o 5%. Jeszcze więcej, bo o 6%, wzrośnie cena drobiu. Pomimo wzrostu cen, mającym się utrzymać w trzecim kwartale, wieprzowina ma być tańsza niż rok wcześniej.

Wzrost cen drobiu związany jest z problemami eksportowymi Brazylii – Bruksela zablokowała eksport kilku czołowym producentom, ze względu na złą jakość produktów oraz zarzuty łapówkarskie.

Źródło: Rzeczpospolita

Foto: Pixabay

Kategoria: 

Podobne artykuły

Od III kw. 2017 r. unijny rynek wieprzowiny pozostaje w spadkowej fazie cyklu. W okresie styczeń – maj br. wartość polskiego eksportu wieprzowiny zwiększyła się o 0,2% rok do roku, natomiast wołowiny zwiększyła się o 17,6%. Eksperci Credit Agricole Bank Polska szacują, że pod koniec 2018 r. cena wieprzowiny będzie spadać, z kolei wołowina zdrożeje o kilkanaście groszy za kilogram.

Wartość polskiego eksportu wieprzowiny i wołowiny wzrosły w pierwszych jedenastu miesiącach 2017 r. o 18,3-19 proc. Obserwuje się jednak spadek opłacalności produkcji. Eksperci banku Credit Agricole przewidują dalszy spadek cen skupu żywca w kolejnych miesiącach.

X